تبلیغات
ketabmamnue - تعریف مدیریت

مدیریت فرایند به کارگیری مؤثرو کارآمد منابع مادی وانسانی در برنامه ریزی سازماندهی بسیج منابع وامکانات هدایت و کنترل است که برای دستیابی به اهداف سازمانی و بر اساس نظام ارزشی مورد قبول صورت می گیرد.
مدریت علم یا هنر ‍‍‍؟

واقعا باید گفت ؛که در ابتدا انسانها درباره مدیریت چقدر میدانند؟دانش مدیریت تا چه حد علمی است و آیا مدیریت علم است یا هنر؟ بخشی از مدیریت را میتوان از طریق مدریت آموزش فرا گرفت و بخشی دیگررا ضمن کار باید آموخت در واقع بخشی را که با آموزش فرا گرفته می شود علم مدیریت است . و بخشی را که موجب به کار بستن اندوختها در شرایط گوناگون می شود هنر مدیریت می نامند. «به عبارتی دیگر سخن علم دانستن است و هنر توانستن  » .

مدیریت علمی: دومین رویكرد مدیریتی را فردریك تیلور ابداع كرد كه آن را به نام مدیریت علمی می‌شناسیم. این رویكرد مدعی بكارگیری روش‌های علمی در تحلیل كارها و تعیین نحوه انجام و تكمیل وظایف تولید به صورت كارآمد است. تبلور چهار اصل را برای مدیریت علمی برشمرد:

1. مدیریت باید برای هر بخش از كار افراد, رویكردی دقیق و علمی را خلق كند تا بتوان اصول راهنمای كلی و صریحی‌ را جایگزین آنها نمود (چیزی نامشخص و به صورت ضمنی باقی نماند).

2. مدیریت باید افراد را به صورت علمی انتخاب كرده, آموزش داده و آماده كار نماید بطوریكه هر شخصی دقیقاً شغل مناسب خود را داشته باشد.

3. مدیریت باید به‌گونه‌ای با كاركنان همكاری و همیاری نماید كه بتوان از هماهنگی مشاغل با طرح‌ها و اصول, اطمینان حاصل نمود.

4. مدیریت باید تضمین نماید كه كار و مسؤولیت كاركنان و مدیران, به طور مساوی تقسیم شده است.

درباره وبلاگ


آخرین پستها


نویسندگان


صفحات جانبی


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :