تبلیغات
ketabmamnue - اوضاع سیاسی، اجتماعی، اقتصادی

وضعیت جغرافیایی و وجود دریا و كوه تغییراتی را بر روی اوضاع سیاسی، اجتماعی و اقتصادی یونان گذاشته است و باعث شده كه در بخشهای مختلف یونان دولت شهرهای كوچك مستقلی شكل گیرد كه از یك سو دریا و از سوی دیگر كوهستانهای صعب العبور مانع از آن بودند كه این دولت شهرها مورد تهاجم قرار گیرند، امتیاز دیگر این قوم رهابودن از بند موهومات و استبداد حاكمان می‎باشد.

یونانیان از نخستین عصری كه تاریخ از آنها نام برده است تفاوت شخصیت نمایانی با سایر ملل داشته‎اند، اینان مردم آزادمنش دوستدار تنوع و تشنة تعالی و پیشرفت بوده‎اند و هرگز دربند و زنجیر سنتهای ظالمانه به حبس ابدی تن در نداده‎اند، حتی مذهب هم نتوانست به آزادی خوای این ملت تخطی كند.

رمان یونانی همیشه حكومت خودگردان بود. تراژدی تاریخ یونان ناشی از این بود كه دولتشهرهای یونان نمی‎توانستند قلمروهای سیاسی جداجدا را مطیع چنان فدراسیون ثابت دلخواهی كنند كه بتواند كل جهان یونان را دربرگیرد و پایانی باشد بر جنگ و ستیزهایی مزمن كه نیروی دولتشهرهای جداگانه را تحلیل می‎برد و سرانجام نیز اسباب ذلت و انقیادشان را فراهم كرد. ت ازمان اسكندر كبیر هیچ نشانی از فكر خدا شاه، مطابق الگوی مصر با بین النهرین، در تاریخ یونان نبود. در حالی كه اهالی مصر و بین‎النهرین تاریخشان را برحسب دوره‎های پادشاهی یا خاندانهای سلطنتی گزارش می‎كردند، بسی درخور توجه است كه یونانیان، زمان را برحسب المپیاد‎ها محاسبه می‎كردند؛ یعنی فاصلة چهارسالة میان بازیهای المپیك كه به صورت جشنواره‎ای قهرمانی در سراسر تاریخ قدیم یونان برگزار می‎شد. كم و بیش هیچ واژه‎ای بهتر از آتلتیكس (Athletics) واژة یونانی به معنای ورزشهای قهرمانی) نمی‎توانسته نمادی از ارزشی باشد كه فرهنگ یونانی برای فرد قائل بوده است، زیرا بازیهای المپیك بازیهای گروهی به معنایی كه ما از آن می‎فهمیم، و پیش از آنچه امروز هستند، نبودند بلكه آزمونهای فردی قدرت و مهارت بدنی بودند. این گونه مسابقه‎ها هیچ معادلی در دنیای قدیم نداشت.

 

فرهنگ و هنر:

هنر در یونان شامل هنر در معماری حجاری پیكره تراشی سفال گری نقاشی و مجسمه سازی می‎باشد.

هنر یونانی با ساختن پیكر خدایان و تزئین معابد و نمایش شخصیتهای ورزشی شروع شد. یونانیان قدیم، همچون سایر ملل ابتدایی، در مرحله‎ای از تكامل خود، مجسمه‎هایی ساختند و به جای موجود زنده در گور مردگان گذاشتند. همچنین به ساختن پیكرهای انسانی پرداختند. پیكرهای نیاكان را در خانه‎ها نگاه می‎داشتند و پیكرهای زندگان ره به معبدها هدیه می‎كردند تا بدین وسیله از حمایت خدایان برخورداری شوند. دینهای قدیم كرت و موكنای مبهم و آشفته و وحشتناك بودند و از این رو با هنرهای زیبای پیوندی نداشتند. ولی خدایان انسانی او لمپ، و معابد زمینی آنها، سبب شدند كه پیكر تراشی و معماری و صدها هنر دیگر رواج یابد. می‎توان گفت كه هیچ دینی، جز مسیحیت كاتولیك، به قدر آیین یونانیان در ادب و هنر تأثیر ننهاده است. تقریباً هر كتاب یا مجسمه یا ساختمان یا گلدانی كه از یونان قدیم به ما رسیده است، از جهتی صیغة دینی دارد.

هنرها كاملترین جلوه‎های تمدن یونانی هستند، ولی متأسفانه قلیلی از آثار هنری باقی مانده است، در جریان رمان، بر ادبیات یونانی لطمات بسیاری وارد شده است، اما این لطمات، نسبت به خدماتی كه هنرهای یونانی دیده‎اند، بسیار ناچیزند.

یونانیان به دستاوردهای خود، و از جمله به تاریخ كشورشان، نه به عنوان رویدادهایی صرف كه به عنوان سابقه و پیشینه‎ای از اعمال فردی انسانی سخت توجه داشتند. هنرشان نخستین چیزی است كه تاریخی واقعی به معنایی كه برای ما آشنا است از رشد و بالندگی درونی دارد. به نظر می‎رسد كه هنر مصری به صورتی سراپا شكل یافته یكباره پدید آمده و به زحمت می‎توان گفت كه پس از آفرینشهای شكوهمند آغازین دیگر رشدی كرده باشد. قالبها  وطرحهای خاصی نیز در سراسر ترایخ هنر بین‎النهرین از سومریها گرفته تا ایرانیان جریان دارد. اما هنر یونانی تحول كند آهنگ و پیوسته‎ای را از مراحل ساده به مراحل پیچیده‎تر نشان می‎دهد، كه بعضی از آن مراحل را به لحاظ سهولت یا اصطلاحات كهن، كلاسیك، و یونانی مآب نامگذاری كرده‎اند. گرچه این پیشرفت هنر اروپایی اواخر سده‎های میانی تا دوره‎های رنسانس و باروك، مقایسه شده است. كل تحول هنر یونانی از آغاز تا انجام تنها حدود هفت سده طول كشید، و این كمتر از یك چهارم آن دوران طولانی است كه هنر مصری كم و بیش بی تغییر دوام یافت. عصر پریكلس (perictes)، كه اغلب اوج پیشرفت هنری یونان به شمار می‎آید، فقط چند دهه طول كشید.

به رغم سرشت انسان مدارانة فرهنگ یونانی، یونانیان در مورد محدودیتها یا، در واقع، زوال آرزوهای بشری دچار هیچ خیال باطلی نبودند.

درباره وبلاگ


آخرین پستها


نویسندگان


صفحات جانبی


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :