تبلیغات
ketabmamnue - ظهور مدیریت

انسان از اولین روزهای خلقت خود با مفهوم مدیریت همراه بوده است. اما برای اولین بار این چینی‌ها بودند كه در حدود  1100  سال قبل از میلاد مسیح, به صورت سازمان‌یافته چهار وظیفه مدیریتی برنامه‌ریزی, سازمان‌دهی, رهبری و كنترل را تجربه كردند. بعد از آنان نیز ایرانیان, مدیریت را  با تجربیات و نگرش‌های خود آزمودند. در حدود سال‌های  350  تا  400  قبل از میلاد, یونانیان مدیریت را به عنوان یك هنر متمایز تشخیص داده و رویكردی علمی را برای آن ابداع نمودند. در آغاز قرن بیستم, مدیریت به عنوان یك رشته و مقوله رسمی و ساخت‌یافته مطرح شد.

رویكردهای نوین

از جمله رویكردهای نوین در مدیریت می‌توان به مدیریت كمی,‌ رفتار سازمانی, نظریه سیستم‌ها, و نگرش احتمالی اشاره كرد.

الف. مدیریت كمـّی: این رویكرد بر كاربرد تحلیل‌های كمـّی بر تصمیمات و مسایل مدیریتی تاكید دارد. مدیریت كمـّی مدیران را قادر می‌سازد تا برپایه مدل‌های رسمیِ ریاضیِ یك مساله, تصمیم‌گیری نمایند. كامپیوترها توسعه این‌گونه روش‌های كمـّی خاص را تسهیل نموده‌اند. از جمله آنها می‌توان به فنونی همچون نظریه تصمیم آماری, برنامه‌ریزی خطی, نظریه صف, شبیه‌سازی, پیش‌بینی, مدل‌سازی دارایی‌ها, مدل‌سازی شبكه‌ای و تحلیل سربه‌سری اشاره كرد.

 ب. رفتار سازمانی: این رویكرد بر مطالعه و تعیین فعالیت‌های مدیریتی‌ای كه باعث ارتقای اثربخشی كاركنان, از طریق درك طبیعت پیچیده فرآیندهای فردی, گروهی و سازمانی می‌شوند, متمركز است. رفتار سازمانی به كمك رشته‌های مختلف (همچون روانشناسی و جامعه‌شناسی) به توضیح رفتار افراد در شغل خود می‌پردازد.

نظریه ایكس و ایگرگ آقای داگلاس مك‌گروگر بیانگر گذار به سمت روابط انسانی است. بر طبق ایده مك‌گروگر, مدیران نظریه ایكس فرض می‌كنند كاركنان‌شان, افرادی تنبل و غیرمسؤول هستند كه نیازمند نظارت دائمی و انگیزش بیرونی (در جهت حصول اهداف سازمانی) هستند. در مقابل مدیران نظریه ایگرگ,‌ معتقدند كاركنان (ذاتاَ) قصد كاركردن دارند و خودشان قادر به هدایت و كنترل خویش هستند.

از جمله دیگر صاحبنظران در زمینه رفتار سازمانی می‌توان به كریس آرجیریس (كه استقلال‌عمل و مشاغل بهتر برای كاركنان را پیشنهاد می‌دهد) و رنیس لیكرت (كه بر ارزش مدیریت مشاركتی تاكید داشت) اشاره كرد. 

درباره وبلاگ


آخرین پستها


نویسندگان


صفحات جانبی


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :