تبلیغات
ketabmamnue - صندوق سرمایه¬گذاری مشاع- ماهیت، فرایند شکل¬گیری و ارکان صندوق 1- تعریف

صندوق سرمایه­گذاری مشاع شرکت سرمایه­گذاری به ثبت رسیده­ای است که سبد ثابت و مشخصی از سهام، اوراق قرضه و سایر اوراق بهادار را خریداری و نگه­داری می­کند. این صندوق­ها بر اساس قوانین خاص هر کشور می­توانند در قالب یکی از اشکال زیر فعالیت نمایند.

1- ایجاد شرکت سرمایه­گذاری.

2- ایجاد تراست بر اساس توافق­نامۀ تنظیم شده میان حامی و امین صندوق.

این صندوق­ها نیاز به مدیریت فعال ندارند، به این معنا که در واکنش نسبت به نوسانات معمول بازار اوراق بهادار ترکیب دارایی صندوق به دلیل عدم خرید و فروش و یا معاوضۀ این اوراق تغییر نخواهد کرد؛ حتی اگر شرایط بازار به گونه­ای تغییر کند که برخی از این اوراق قادر به تأمین اهداف اصلی ذکر شده در امیدنامه صندوق نباشند. هر برگه از اوراق مشاع صادر شده توسط این صندوق­ها دارای ارزش یکسانی- معادل نسبت خالص ارزش کل سرمایه­گذاری­ها به کل اوراق موجود می باشد که در اختیار سرمایه­گذاران این صندوق قرار می­گیرد.

2- ارکان صندوق

1-2- حامی: شرکت و یا مجموعه­ای از شرکت­ها که سازماندهی و به طور کلی مدیریت اداری این صندوق را به عهده می­گیرند "حامی" صندوق نامیده می­شوند. حامی صندوق اصولاً یک شرکت مدیریت سرمایه­گذاری و غالباً یک شرکت مادر می­باشد.

حامی با استفاده از خدمات مشاورۀ مالی شرکت خود و یا اشخاص حقیقی و حقوقی دیگر ترکیب مناسب و متنوعی از دارایی­ها را با توجه به نوع و هدف صندوق انتخاب و نسبت به خرید- یا پیش خرید- آن اقدام می­کند. به عبارتی دیگر حامی موظف است قبل از پذیره­نویسی، سرمایۀ اولیه­ای را برای خرید میزان مشخصی از اوراق بهادار فهرست شده فراهم کند.

حامی مسئولیت­ها و وظایف زیر را به عهده دارد:

1) پذیره­نویسی: معمولاً یکی از (و یا تمامی) پذیره­نویسان اوراق پیشنهادی، حامی صندوق می­باشد که مسئول ایجاد صندوق و تقبل هزینه­های سازمانی آن می­باشد.

2) گردآوری کننده: حامی ( و یا یکی از حامیان) مسئولیت خریداری و گردآوری اوراق بهادار سبد مورد نظر را عهده­دار می­باشد.

3) نگه­داری اسناد و کنترل: حامی مسئول نگه­داری اسناد و مدارک دارندگان اوراق و هم­چنین گوشزد کردن به امین جهت نظم و ترتیب دادن به اوراق بهاداری است که برای تأمین منابع لازم برای بازخرید لازم است فروخته شود.

4) پرداخت هزینه­های ایجاد صندوق: اصولاً کلیۀ هزینه­های مربوط به سازمان­دهی صندوق و انتشار این اوراق شامل هزینه­های چاپ، قانونی، ثبت و حسابداری بر عهدۀ حامی است.

5) حفظ بازار ثانویه برای اوراق مشاع: حامی که نقش صادرکنندۀ اوراق را دارد، موظف به برقراری و حفظ بازار ثانویه برای این اوراق نیز می­باشد.

6) انجام کلیۀ ثبت­های حسابداری اقلام ترازنامه و سود و زیان.

2-2- امین:

امین صندوق اصولاً یک بانک می­باشد. که باید واجد شرایط خاصی از نظر استقلال (از حامی)، حداقل پایۀ سرمایۀ تعیین شده و...باشد. امین تا انحلال صندوق مجاز به استعفا نمی­باشد و مسئولیت­های زیر را بر عهده دارد.

1) تأیید مالکیت: امین وظیفۀ ثبت مدارکی را برای تأیید مالکیت دارندگان اوراق دارد و اصولاً برای هر مالکی گواهی که نشان دهندۀ مالکیت و سهم هر دارندۀ اوراق است را منتشر می­کند.

2) حفاظت و امانتداری: مسئولیت نگه­داری اوراق بهادار و جمع­آوری کوپن­های سود اوراق، به عهدۀ امین است.

3) پرداخت­های درآمد: وظیفۀ دیگر امین ارسال چک برای دارندگان اوراق بابت سهم آن­ها از درآمد صندوق می­باشد. دارندگان اوراق- بسته به نوع صندوق- می­توانند درآمدها را به صورت ماهیانه، فصلی و یا شش ماهه داشته دریافت کرده و یا به صندوق اختیار خرید سهام یک شرکت سرمایه­گذاری باز را از محل سود حاصله به نام دارندۀ اوراق واگذار کنند.

4) کسب اطمینان از جهت پرداخت کلیۀ هزینه­های صندوق.

5) تهیۀ گزارش سالانه: امین سالانه ملزم به تهیه و ارسال گزارش به دارندگان صندوق می­باشد. هدف از این اقدام آگاهی دارندگان اوراق از وقایع خاص پیش آمده و وضعیت صندوق و هم­چنین جواب گویی به سؤالات آن­کها و افشای کلیۀ اطلاعات مربوط به صندوق می­باشد.

6) اطمینان از صحت محاسبۀ قیمت اوراق بر اساس خالص ارزش دارایی.

7) نظارت بر عملیات صندوق از نظر تطابق آن با اساس­نامه و کلیۀ قوانین و مقررات ناظر بر صندوق.

8) گزارش­دهی به سازمان نظارت­کننده بر صندوق.

پرداخت حق­الزحمۀ امین به صورت دوره­ای و قبل از پرداخت درآمدها صورت می­گیرد.

3-2- ارزیاب

ارزیاب مسئول ارزشیابی سبد اوراق بهادار صندوق می­باشد. اصولاً این ارزیابی در طی دورۀ فروش این اوراق هر روزه و پس از آن متناوباً صورت می­گیرد. علاوه بر این، ارزیاب می­تواند با دریافت حق­الزحمۀ مشخص خدمات دیگری از جمله طراحی اوراق بهادار خاص را نیز برای صندوق انجام دهد.

حق­الزحمۀ ارزیاب در قبال خدمات فوق­الذکر یا می­تواند به صورت سالانه و یا براساس تعدا ارزیابی­هایی که برای بازخرید و یا خرید و فروش مجدد اوراق در بازار ثانویه انجام می­دهد تعیین شود.

از نظر استقلال، برخلاف امین ضرورتی در استقلال ارزیاب و حامی وجود ندارد و در بسیاری از مواقع ارزیاب یکی از حامیان صندوق می­باشد.

3- فرایند شکل­گیری صندوق­های سرمایه­گذرای مشاع

·      تنظیم قرارداد: ابتدا قراردادی میان حامی و امین تنظیم می­شود که بر اساس آن مسئولیت­ها، حدود وظایف و منافع آن­ها (حق­الزحمه) مشخص می­شود.

درباره وبلاگ


آخرین پستها


نویسندگان


صفحات جانبی


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :