تبلیغات
ketabmamnue - علل مهاجرت

آقای یزدانی با بررسی علل مهاجرت نخبگان ایرانی می گوید: "در مهاجرت چند عامل نقش دارد. نیازهای پایه ای نظیر مسكن، غذا، پوشاك و تحصیل اولویت اول برای مهاجرت است. اما در مراحل بعد نیاز به امنیت، تعلق، دوست داشته شدن و بروز تواناییها اهمیت بیشتری می یابد."

آقای یزدانی می گوید اگر این نیازها در هر فردی تامین نشود آن فرد مستعد مهاجرت خواهد بود و نهایتا اگر بتواند مهاجرت خواهد كرد.

وی با اشاره به وضعیت كنونی بیكاری در كشور می گوید: بر اساس آمار رسمی نرخ بیكاری پزشكان 13 درصد است در حالی كه آمار غیررسمی از بیكاری 20 درصدی پزشكان حكایت دارد.

او تاكید می كند كه حقوق كم، مسكن نامناسب، نبود امكان ادامه تحصیل و هزاران مشكل دیگر برای پزشكان و سایر نخبگان كشور وجود دارد كه همگی از علل مهاجرت است.

به گفته وی، فضای مناسب و سیستم حمایتی فعال موجود در غرب عامل دیگر ترغیب كننده برای نخبگان است.

یزدانی با نگران كننده خواندن مهاجرت 150 هزار نفری در سال می گوید: با این روند می توان نتیجه گرفت كه به مرور نسبت افراد باهوش در ایران كاهش یافته و در نتیجه از سطح هوشی كشور كاسته می شود.

راه حل

وی سپس به بیان راه حل هایی می پردازد كه با آن می توان جلوی مهاجرت نخبگان را گرفت.

او می گوید: اولین راه حل جلوگیری از خروج نخبگان و تحصیلكردگان است كه در برخی كشورها اجرا شده و روش شكست خورده ای است.

آقای یزدانی گفت: "دومین راه«راه جبران» است كه اگر فردی قصد خروج از كشور و مهاجرت را دارد باید هزینه تحصیل و یارانه هایی كه در طول زندگی دریافت كرده را بپردازد كه این شیوه نیز شكست خورده است زیرا ثابت شده است كه با پول، نمی توان علم و دانش را جبران كرد."

به گفته وی، سومین راه حل «راه بازگشتی» است. بدان معنا كه شرایط مادی را به گونه ای فراهم كنیم تا افرادی كه رفته اند برگردند. این راه حل در كره جنوبی به كار گرفته شده و تاكنون موفق بوده است. البته باید توجه داشت كه این افراد هم تا زمانی در كشور باقی می مانند كه شرایط مادی و حمایتی داخلی مشابه یا بهتر از خارج باشد.
او افزود: راه حل دیگری كه به تازگی به كار گرفته شده است این است كه محل زندگی افراد نخبه از نظر مكانی اهمیت ندارد بلكه باید از تخصص، مهارت و سرمایه آنها استفاده كرد كه می تواند در ایران به كار گرفته شود. وجود انجمنهای دانشجویی، گروههای تحصیلكرده داخل و خارج، برپایی سمینارها در دستیابی به این هدف بسیار موثر خواهد بود.

جذب پیشگیرانه راه حل كارآمد دیگری است كه هدف آن درگیر كردن نخبگان در مقوله توسعه و خارج كردن آنها از وضعیتی است كه آنها خود را قربانیان توسعه نیافتگی تلقی نكنند بلكه توسعه نیافتگی را مشكل خود فرض كنند و در سخت ترین شرایط بمانند و كار كنند.

درباره وبلاگ


آخرین پستها


نویسندگان


صفحات جانبی


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :