تبلیغات
ketabmamnue - فرار مغزها یا شكار مغزها

  پدیده خروج نیروهای متخصص از كشور به قصد اقامت دائم در كشورهای توسعه یافته اگرچه دارای پس زمینه ای تاریخی است كه از دوران پیش از انقلاب اسلامی نیز شواهد و مصادیقی از آن وجود دارد و لیكن این پدیده پس از انقلاب اسلامی و وقوع جنگ ایران و عراق شدت وحدت بیشتری یافته است. به بیان دیگر ماهیت، زمینه های ایجاد اندیشه خروج و ساختار و گستردگی آن در پس از انقلاب از ابعاد مختلفی با سابقه بروز این پدیده در پیش از انقلاب بسیار متفاوت است.


2) بررسی حاضر كه پس از بیست و دو سال از انقلاب ایران، برای نخستین بار در دستور كار پژوهش قرار گرفته است، خود گویای مهجور بودن این پدیده و مغفول ماندن آن از سوی مسئولان سطوح سیاستگذار و تصمیم گیر در كشور می باشد. از همین رو در اجرای تحقیق حاضر موانع و محدودیتهای بسیاری وجود دارد كه برخی از این محدودیتها عبارتند از:

·    فقر اسناد نظری، تجربی و روشی موضوع در مراكز اسناد و اطلاعات كشور: به طوری كه در كتابخانه ی دانشگاهها و مراكز اطلاعات بزرگ كشور از قبیل مركز اسناد و مدارك علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ، مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی كشور، مؤسسه عالی پژوهش و برنامه ریزی برای توسعه و مركز اسناد و مدارك اقتصادی و اجتماعی سازمان مدیریت و برنامه ریزی كشور، پژوهشگاه علوم انسانی و كتابخانه دانشكده علوم اجتماعی دانشگاههای تهران و علامه طباطبائی و تربیت مدرس كمتر سند معتبر ایرانی و خارجی در خصوص موضوع مورد بررسی در تحقیق حاضر وجود دارد.

* فقر اطلاعات موردنیاز پیرامون وضعیت كمی و كیفی ایرانیان متخصص مهاجر در خارج از كشور: عدم توجه  و غفلت از این پدیده در طول بیش از دو دهه در كشور منجر شده است كه اطلاعات متقن و معتبر قابل استناد پیرامون متخصصان ایرانی مقیم در كشورهای توسعه یافته جهان از حیث تعداد، رشته ومیزان تحصیلات، پراكنش جغرافیایی آنان، نوع شغل، میزان درآمد و... بسیار متشتت ، متناقض و غیرقابل استناد باشد و نهاد یا دستگاه اجرایی و پژوهشی مشخصی به جمع آوری و پردازش آن اهتمام نورزد.

درباره وبلاگ


آخرین پستها


نویسندگان


صفحات جانبی


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :