تبلیغات
ketabmamnue - وضعیت حجاب دردوران فعلی

اما مع الوصف باید دید که چرا با همه ضرورت و حرمتی که حجاب دارد و توافق فطری و باطنی که با روح زن و جامعه زنان دارد، وضعیت حجاب و عفاف و میزان وفاداری به آن به وضعیت امروز رسیده است ، وضعیتی که هیچ انسان مسلمان انقلابی مکتب امام  را قانع و راضی نمی کند . واقعاً سهم دشمن در وضعیت پیش آمده چقدر است و سهم ما چقدر ؟ دشمن که پیداست، باید دشمنی کند که می کند . دشمن از روزی که از اشغال مرزها نتیجه نگرفت، به اغفال مغزها طمع نمود ، از ارائه الگوهای متکثر و پر جاذبه برای نسل جوان گرفته تا تولید انبوه و توزیع سازمان یافته فرآورده های ضد فرهنگی . اما سهم ما چقدر است ؟

 در وضعیت پیش آمده صحبت از بد حجابی های ناآگاهانه و غیر معاندانه نیست، بلکه به طرز مرموزی "جنون عصیان" و" ابتذال"است که از حاشیه جامعه به سمت اشغال متن جامعه به پیش می تازد .امروز، نسل ِ  جوان ِ مسئول ِ آگاه ما که به خوبی جوهره ایمان و انقلاب را از پدران و مادرانشان که جوانان دیروز انقلاب اسلامی بودند به ارث برده اند، به طرح این پرسشهای اساسی کشیده می شوند که :

- آیا این هجوم، صبغه دیانت حکومت را کمرنگ نمی کند ؟

- آیا اراده مسئولان را در تطهیر جامعه از تباهی به زیر سئوال نمی برد ؟

- آیا انبوه این تیرگیهای ناخواسته و تحمیلی توهم توافق مسئولین را بر ادامه حیات این روند ، تشدید نمی کند ؟

- آیا رسانه ها به ویژه رادیو و تلویزیون و مطبوعات ، تمامیت رسالت و توانایی و خردشان در دفاع فرهنگی ، همین است که به تماشا گذاشته اند ؟

- آیا نیروهای امنیتی و انتظامی و مردمی که در برابر « جنگ تحمیلی » ایستادند، در برابر فســـاد و « ننگ تحمیلی » آرام می نشینند ؟

- آیا دانشگاههای ما رسالت علمی و ایمانی خود را در طرح پرسشهای عمیق و پاسخهای همه جانبه انجــــــــــام می دهند ؟

و دهها آیا و چرا و پرسش دیگر که همه را وا می گذاریم و سراغ امام علی (ع) را در نهج البلاغه می گیریم که فرمودند :

 « ادعاهایتان کوهها و صخره ها را می شکند اما عملهایتان دشمن را امیدوار می سازد »

  بی تردید یگانه راه نجات و بقا و بهروزی، راه عزتی است که امام حسین (ع) در اصلاح جامعه نشان داد. باید آهنگ یک بازگشت عمومی ، « توبوا الی الله جمیعاً »، به ارزشها و اصالتها در جامعه طنین انداز شود.

 باید برای نابودی قاطع و قهر آمیز فساد و فحشا و اعتیاد ، عزم و اراده ملی بکار گرفته شود تا اعتماد و اعتقاد آحاد ملت به خدمت صادقانه مسئولان دوباره باز گردد و زمینه هدایت اسلامی و عدالت اجتماعی محقق گردد .

حدود پوشش

در اینكه پوشانیدن غیر وجه و كفیّن بر زن واجب است، از لحاظ فقه اسلام هیچ گونه تردیدی وجود ندارد این قسمت جزء ضروریات و مسلّمات است. نه از نظر قرآن و حدیث و نه از نظر فتاوی در این باره اختلاف و تشكیكی وجود ندارد آنچه مورد بحث است پوشش چهره و دستها تا مچ است.

به چند دلیل می‌توان گفت كه پوشش وجه و كفیّن واجب نیست:

  1.   آیة پوشش كه همان آیه 31سورة نور است و برای بیان این وظیفه و تعیین حدود آن است پوشانیدن وجه و كفیّن را لازم نشمرده است.

  2.   در موارد بسیاری كه مستقیماً مسأله پوشش یا مسأله جواز و عدم جواز نظر مطرح است ملاحظه می‌كنیم كه در جواب و سؤالهایی كه میان افراد و پیشوایان دین رد و بدل شده فقط مسأله « مو» مطرح است و مسأله « رو» به هیچ وجه مطرح نیست؛ یعنی وجه و كفیّن مفروغ عنه و مسلم فرض شده است.

  3.  روایاتی كه مستقیماً حكم وجه و كفیّن را چه نظر پوشیدن و چه از جنبه نگاه كردن بیان می‌كند ولی البته عدم لزوم پوشیدن وجه و كفیّن دلیل بر جواز نظر نیست اما جواز نظر دلیل بر عدم لزوم پوشیدن وجه و كفیّن هست.

  4.  روایاتی كه در باب احرام، پوشانیدن چهره را بر زن حرام می‌كند.

راههای مقابله با بی‌حجابی و بدحجابی

 برای مقابله صحیح با بی‌حجابی و بدحجابی و مظاهر آن، كارهای مختلفی باید در جامعه صورت گیرد كه نمونه‌ای از آنها را در ذیل بیان می‌داریم:

1ـ تعبیین صحیح حجاب از دیدگاه قرآن و سنت؛

2ـ تعبیین آثار حجاب و آثار شوم بی‌حجابی و بدحجابی.

3ـ رشد فكری و فرهنگی و تعبیین شخصیت واقعی زن در اسلام و جامعه اسلامی و یادآوری وضعیت اسف بار فرهنگی و اجتماعی زنان در جوامع دیگر و دوران ننگین ستم شاهی.

4ـ تبلیغات غیر مستقیم از طریق الگوسازی و ...

5ـ آسان كردن ازدواج

6ـ شناسائی ترفندهای استعمارگران در این راستا و مقابله و مبارزه شدید و پیگیر با تمامی آنها؛

7ـ تعبیین جایگاه غیرت برای مردان؛

مسئله حجاب اسلامی در كشور آلمان

بعد از رخداد تروریستی یازدهم سپتامبر سال ۲۰۰۱ میلادی، و روشن شدن این نكته كه بسیاری از عاملان آن اعضای گروه های افراط گرای اسلامی و بخصوص شبكه تروریستی القاعده بودند، سختگیری بر مسلمانان جهان كه در كشورهای غربی زندگی می كنند، افزایش یافت. یكی از نمونه های این سختگیری ها، مسئله پوشش اسلامی در فرانسه و آلمان است. چندی پیش مخالفت با سر كردن روسری علیه فرشته لودین، یك زن افغانی مربی مهد كودك در آلمان و شكایت او به دیوان عالی كشور، بحث در این مورد را دوباره داغ كرد.

در آلمان دیگر دیدن زنانی با پوشش اسلامی  كم نیستند و این زنان چادری بخشی ناگسستنی از نمای شهرهای بزرگ كشورهای اروپای غربی شده اند. زنان مسلمان حتی این اجازه را یافته اند كه با چادر و روسری به محل كار خود در كارخانه ها بروند. اما اكنون حضور آنها به عنوان معلم در مدارس با مخالفت های شدیدی روبرو شده است

درباره وبلاگ


آخرین پستها


نویسندگان


صفحات جانبی


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :