تبلیغات
ketabmamnue - معرق کاری به چه معناست

قرار گرفتن قطعات چوب های رنگی در كنار هم به وجود آوردن طرحی مشخص را معرق می گویند. گاه دیده می شود كه در كنار چوب های رنگی از مصالحی چون عاج، صدف، فلزات و استخوان هم استفاده می شود. به طور كلی معرق به دو گروه اصلی تقسیم می گردد.

الف معرق زمینه رنگ : اگر در هنر معرق، زمینه كار هم از چوب بریده شود، معرق زمینه چوب نامیده می شود. در واقع طرح اصلی توسط زمینه ایی از چوب احاطه می شود. معرق زمینه چوب به روشهای گوناگونی كار می شود كه شامل معرق پازلی، معرق آجری، نازك بری در معرق منبت می باشد.

منبت

هنر كنده كاری نقوش به روی چوب را منبت گویند. قابل توجه است كه منبت می تواند به صورت یك تكه یا چند تكه انجام شود هرگاه منبت كاری بر روی چوب بزرگ یك تكه انجام شود، منبت یك تكه و هرگاه منبت كاری بر روی تكه های كوچكی انجام شود، منبت چند تكه خواهد بود.

منبت بر حسب نوع برجستگی كه در كار آن به وجود می آید به پنج دسته تقسیم می گردد: منبت كم بر جسته، منبت نیم برجسته، منبت تمام برجسته، پیكره، قلم زنی بر روی

انواع منبت

از انواع منبت می توان نمونه های زیر را نام برد:

منبت كمی بر جسته: نوعی از منبت است كه در آن هنرمند منبت كاری خود را به حدی برساند كه نقش برجسته ای كه به وجود آورده از سطح زمینه كار بیرون نیاید و هم سطح حاشیه اطراف كار باشد.

منبت بر جسته : شیوه كار این گونه كه مراحل منبت یك چوب را تا آنجا پیش می بریم كه برجستگی های طرح از رویه كار كاملا" بیرون خواهد زد.

پیكره : هنرمند طرح خود را بر روی حجمی از چوب به شیوه های چسباندن، فوكپی، یا از طریق كاغذ كاربن یا طراحی مستقیم بر روی چوب انتقال می دهد، آنگاه از برجسته ترین قسمت طرح كار خود را آغاز می كند و توسط مغار های و لوازم رایج در این زمینه مشغول كنده كاری بر روی چوب می شود. در تمام كار، طرح به صورت كاملا" بر جسته و دارای حجم چوب از داخل بیرون آمده و اطراف آن خالی از هر گونه چوب خواهد 

درباره وبلاگ


آخرین پستها


نویسندگان


صفحات جانبی


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :