تبلیغات
ketabmamnue - آثار معماری دوره جدید حلف

در گزارش حفریات تپه اوپاچبه قید گردیده است كه در گمانه ای كه دردامنه تپه حفاری شد پنج لایه ساختمانی مربوط به دوره قدیم حلف شناخته شد ولی جزئیات آن منتشر نشده است . این بناها از نظر طرح و فرم به شكل خاصی بنا شده اند كه به تولوس موسومند قسمت اصلی این باناها دارای نقشه و پلان مروری هستند كه برای سهولت آنها را خانه های گرد خواهیم نامید .‌این خانه ها بر روی پی سنگی كه از قلوه سنگهای به اندازه متوسط بنا شده بودند ساخته شده اند فقط در یك نمونه پی بنا از بین رفته است . اختلاف شكل این خانه های گرد به صورت اضافاتی كه به قسمت اصلی بنا الی ناشی گردیده است.

 

خانه سوخته:

از دوره جدید حلف ساختمان بسیار جالبی خاكبرداری شده است و خانه سوخته نامیده شده است. خانه سوخته به نظر می رسد كه كارگاهی بوده كه اطاقهایی بدون طرح و نقشه قبلی در جوار یكدیگر ساخته شده بودند. خانه سوخته دارای حیاط مستقلی نیست و در آن قسمتهای مجزایی برای رفع احتیاجات روزمره مانند سیلو و محل ذخیره آذوقه ساخته نشده بود. دیوارها و كف اتاقها از چینه ساخته شده بود كه روی آنها را با كاهگل اندود نموده بودهند. از آنجا كه قسمتی از این ساختمان در اثر آتش سوزی از بین رفته بود به خانه سوخته موسوم گردید.

 

آثار معماری دوران عبید

در تپه گاه ها قدیمی ترین نمونه تولوس مشخص شده است. قطر این تولوس حدود 5 متر بود. دوتولس دیگر نیز دیده شده است. دیگر ساختن این بناها متوقف شده بود كه دوباره بزرگترین و مجهزترین تولوسها را كه قطر آن از دیوار خارجی بین 18 و 19 متر بود و داخل آن 17 اتاق ایجاد شده بود خاكبرداری گردید. ورودی این تولوس به صورت سطح شیب داری بود و دیوارهای محل نزدیك و رودی فخیم تر از سایر قسمتها ساخته شده بودند. بزرگترین اطاق داخل این تولوسها اطاق میانی بود كه 13 متر طول و 60/2 متر عرض آن بود.

در جایی دیگر با یك نوآوری در ساختان بناهای مذهبی روبرو می شویم. یك معبد بزرگ خاكبرداری شده كه از قلوه سنگهای بزرگ برای ساختمان پی بنا استفاده شده بود و تالار مركزی 12 متر طول و 5/3 متر عرض داشت و شامل 17 اتاق جانبی بود.

سه معبد كه در جوار یكدیگر و متصل به یكدیگر در اطراف یك محوطه باز و وسیع بنا شده بود خاك برداری شده است. كه به «معبد شمالی» و «معبد مركزی» و «نمازگاه شرقی» شهرت دارند. گوشه های این سه معبد با چهار جهت اصلی شمال و جنوب و شرق و غرب در یك جهت قرار دارند. دیوارها با خشت ساخته بودند. عرض دیوارها به اندازه یك و نیم خشت بود و دیوارها را با پشتیبانهای تزئینی استوار نموده بودند . به نظر می رسد دیوارها را با رنگ نیز تزئین نموده بودند . پلان معبد شمالی دقیقاً شبیه معابد اریدو می باشد.

 

درباره وبلاگ


آخرین پستها


نویسندگان


صفحات جانبی


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :