تبلیغات
ketabmamnue - سیستم حمایتی

آقای یزدانی در ادامه با اشاره به سیاستهای حمایتی در ایران گفته است: "از سال 1355 اولین مدرسه تیزهوشان تحت نام سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان زیر نظر نخست وزیری وقت به وجود آمد و پس از انقلاب به كار خود ادامه داد به نحوی كه در حال حاضر به یك شبكه بزرگ تبدیل شده است. اما متاسفانه این سیستم حمایتی پس از دوران دبیرستان ادامه نمی یابد به همین جهت 80 درصد آموزش دیدگان این مراكز پس از دانشگاه به خارج از كشور مهاجرت می كنند."

معضل مهاجرت نخبگان از جمله بحثهای داغی است كه ذهن برنامه ریزان و صاحبنظران ایرانی را به خود مشغول كرده است.

به نظر می رسد بررسی و اجرای شیوه هایی برای جلوگیری از مهاجرت این گروه، بیش از گذشته اهمیت یافته است. در همین زمینه، دولت ایران برنامه جامعی تدارك دیده كه اجرای آن اردیبهشت ماه سال جاری آغاز شده است. قرار است این طرح به صورت آزمایشی به مدت چهار سال در دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی تهران اجرا شود.
به گفته آقای یزدانی در این طرح سه مرحله پیشبینی شده است: «یافتن تعداد مطلوبی از نخبگان»، «هدایت آنها به مدیریت و رهبری بخش سلامت» و «همسو كردن آنان جهت توسعه پایدار كشور از طریق شبكه های حمایتی و هدایتی».
آقای یزدانی می گوید: قرار است این پتانسیلها پس از شناسایی تحت تعلیمات مختلف قرار گیرند. این افراد با كمك گرفتن از سیستمهای حمایتی و محیطهای مناسب به رشد جسمی و شخصیتی خواهند رسید كه در توسعه كشور نقش ایفا خواهند كرد.
برای افراد باهوش منتخب یك برنامه اصلی آموزشی تهیه شده است كه شامل دروس پایه، ضروری و مورد نیاز برای رسیدن به درجه دكترای پزشكی است. در كنار این دروس اصلی، آموزشهایی برای ارتقاء سطح مدیریتی و تواناییهای افراد در سایر رشته ها مثل مدیریت، سیاستگذاری سلامت، اقتصاد، آموزش پزشكی، حقوق سلامت و پژوهش در نظر گرفته شده است.

به گفته آقای یزدانی دروس فرعی بر اساس علاقه افراد تعیین می شود. این دروس عبارتند از: اصول مدیریت در نظام سلامت، رهبری بین بخشی، استراتژی گروهی، مدیریت عمومی، مدیریت استراتژیك، مدیریت عملیاتی، مدیریت مالی، سیاستهای سلامت، اولویتگذاری و حاكمیت پژوهش و عملیات سلامت.

آقای یزدانی با ابراز تاسف می گوید: "در حال حاضر و در جامعه كنونی افراد باهوش پس از پایان تحصیلات هیچ دخالت آكادمیك در بخشهای مدیریتی ندارند و فقط به افراد اجرایی و عملگرای خبره تبدیل می شوند، در حالی كه می توانند در نقش رهبری به صورت قویتری فعالیت كنند و كارایی بیشتر و مضاعفی داشته باشند

درباره وبلاگ


آخرین پستها


نویسندگان


صفحات جانبی


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :