تبلیغات
ketabmamnue - زندیه

كریم خان زند ، پایه گذار سلسله زندیه محسوب می شود . اقبال جهانگشایی او ، بیش از هر چیز مدیون اعتشاشاتی بود كه پس از قتل نادر در ایران سربرآورد و از سابقه دراز هفتاد یا هشتاد ساله ای برخوردار بود . وی قریب سه سال بعد از درگذشت نادر شهرتی نداشت و در میان قبیله خود ، كه به دستور نادر در سال 1144 ه . ق . به خراسان كوچانیده شده بودند ، از حیثیت متعارفی برخوردار بود .

بی كفایتیهای آشكار بازماندگان نادر و نزاعهای برادر كشانه ای كه میان آنان رخ داد ، موجب شد كه كریم توشمال (پهلوان ) در كنار دو تن دیگر از بزرگان ، به نامهای علی مردان خان و ابوالفتح خان بختیاری برای آرامش مناطق غربی و مركزی كشور به میدان آید . او پس از نشان دادن لیاقتهای مكرر ، از سوی قبیله خویش لقب خانی دریافت كرد . (1162 ه. ق .) بدین گونه وی توانست در پرتو تدبیر و حسن عمل و صداقت بی ریای خویش ، برحریفان مزبور و نیز آزادخان افغان كه در آذربایجان تركتازی می كرد و محمد حسن خان كه در استرآباد به سرمی برد غلبه كند .كریم خان از سال 1179 ه .ق . به صورت مستقل بر ایران فرمان راند . روابط او با شاهرخ ( نواده نادرشاه ) نیزكه بر خراسان فرمان می راند ، خوب و مبین نوعی احترام به اولاد ولی نعمت پیشین خود بود.

حادثه مهم سالهای پایانی عمر كریم خان ، لشكر كشی به بصره بود كه به سرداری برادرش ، صادق خان در سال 1189 ه.ق. انجام پذیرفت كه متاسفانه با مرگ شاه به انتها رسید .

دوران چهارده ساله اخیر زندگانی وی را ، باید نعمتی برای مردم ایران شمرد ، چراكه توانست امنیت را در تمامی صفحات داخلی كشور و خلیج فارس برقرار كند و پس از قریب پنجاه سال ناآرامی و جنگهای مستمر ، طعم شیرین آسایش را به هموطنان خود بچشاند .

بامرگ كریم خان در سیزدهم صفر سال 1193 ه . ق . زكی خان ( برادر ناتنی كریم خان ) بیشتر بزرگان زند و زبدگان دربار راكشت و یاكور كرد و به بهانه پادشاهی ابوالفتح خان و محمد علی خان ( فرزندان كریم خان ) اختیار امور را در دست گرفت . پس از چندی ، صادق خان بر او شورید و از آنجا كه نیز تدبیر درستی نداشت به دستور علی مردان خان كور و بركنار گردید . وی پس از سه سال حكومت ، در سال 1199 ه. ق. درگذشت . پس از او ، جعفرخان زند (پسر صادق خان ) فرمانروایی را به دست گرفت و در سال 1203 ه. ق. به دست چند تن از خانهای زندانی در شیراز كشته شد. آخرین بازمانده این دودمان ، لطفعلی خان بود كه با وجود دلاوری و رشادت بسیار ، در برابر حریف كهنه كار پرتدبیری چون آقامحمدخان قاجار دوام نیاورد و پس از دستگیر شدن ، در ارگ بم به سال 1209 ه. ق. كشته شد و بدین ترتیب سلسله دیگری در ایران قدرت را در دست گرفت . 

درباره وبلاگ


آخرین پستها


نویسندگان


صفحات جانبی


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :