تبلیغات
ketabmamnue - تعریف شرکت سرمایه¬گذاری

شرکت سرمایه­گذاری شرکتی است که به منظور گردآوری پس­اندازهای کوچک و سرمایه­گذاری آن­ها در مجموعه­ای از اوراق بهادار کاملاً متنوع تشکیل می­شود.

سه مزیت اصلی ایجاد شرکت سرمایه­گذاری عبارت­اند از:

1- تجهیز منابع خرد

2- ایجاد تنوع گسترده در سرمایه­گذاری به شکلی که مخاطره به حداقل برسد (ایجاد رابطۀ منطقی بین بازده و مخاطره)

3- به کارگیری نیروی مدیریت متخصص (در قالب شرکت مدیریت)

مدیریت متخصص و امین، نقش کلیدی را در ایفای اهداف شرکت­های سرمایه­گذاری دارد. هر چند در ظاهر انتخاب و استخدام شرکت مدیریت به وسیلۀ هیئت مدیرۀ شرکت سرمایه­گذاری انجام می­شود، ولی درعمل مدیریت واقعی اغلب با یک مؤسسۀ مشاورۀ سرمایه­گذاری را پایه­گذاری و هیئت مدیرۀ آن را انتخاب می­کند. سپس این هیئت مدیره، همان شرکت مشاور سرمایه­گذاری را به عنوان مدیریت مجموعۀ اوراق بهادار و مسئولیت­های اداری مربوطه، به خدمت می­گیرد.

این شرکت­ها وجوه دریافتی از سرمایه­گذاران را در یک مجموعۀ اوراق بهادار سرمایه­گذاری می­کنند و هر سرمایه­گذار به نسبت سهم خود در مجموعه، از سود و یا ضررهای حاصل از این سرمایه­گذاری سهم می­برد. عمدۀ عملکرد شرکت سرمایه­گذاری بستگی به عملکرد اوراق بهادار و سایر دارایی­هایی دارد که شرکت در آن­ها سرمایه­گذاری کرده است.

2- انواع شرکت­های سرمایه­گذاری

قانون فدرال اوراق بهادار آمریکا این شرکت­ها را به سه گروه: صندوق­های سرمایه­گذاری مشترک (شرکت­های سرمایه­گذاری با سرمایۀ باز)، شرکت­های سرمایه­گذاری با سرمایۀ ثابت و صندوق­های سرمایه گذاری مشاع طبقه­بندی کرده است که هر یک از ویژگی­های خاص برخوردار می­باشند و دارای برخی وجوه تشابه و تفاوت با یکدیگر هستند.

1-2- شرکت سرمایه­گذاری با سرمایۀ باز:

شرکت سرمایه­گذاری با سرمایۀ باز در قالب یک شرکت سرمایه­گذاری تأسیس می­شود. تعداد سهام و میزان سرمایۀ این شرکت­ها متغیر است و شرکت موظف به بازخرید سهام به قیمت ارزش خالص دارایی می­باشد. این شرکت پول دریافتی از سهامداران را در یک مجموعۀ دارایی­های مالی- با توجه به اهداف شرکت- سرمایه­گذاری می­کند و با فروش سهام شرکت به عموم، منابع مالی شرکت را افزایش می­دهد و آن را مجدداً صرف خرید دارایی­های مالی جدید نظیر سهام، اوراق قرضه و سایر ابزارهای مالی موجود می­کند.

به این ترتیب بر میزان سهام و سرمایۀ شرکت افزوده می­شود و این فرایند ادامه دارد. بنابراین بسته به تقاضای خرید و فروش این اوراق، هم چنین افزایش و یا کاهش ارزش اوراق بهادار موجود در سبد دارایی، سرمایۀ شرکت افزایش یا کاهش می­یابد. چنین شرکتی نیازمند مدیریت مالی کارآمد و فعال می­باشد.

درباره وبلاگ


آخرین پستها


نویسندگان


صفحات جانبی


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :