تبلیغات
ketabmamnue - سه اصل ضروری رفع حجاب

غالباً مطالبی كه در ضرورت رفع حجاب از سوی شاه و اطرافیان تحت عناوین متعدد از جمله نهضت آزادی زنان مورد تاكید قرار می گرفت این بود كه وجود حجاب اولا « خلاف تمدن » ثانیا « خلاف قانون طبیعت» بوده و ثالثا « سبب عدم حضور زن به عنوان نیمی از مردم جامعه در عرصه كار» می شود.

مخبر السلطنه هدایت كه خود بیش از شش سال و سه ماه بعنوان رئیس الوزراء در خدمت رضا شاه بود در خاطرات خود سه اصل یاد شده را این گونه تحلیل می كند : « در این اوقات (سالهای بعد از تصویب تغییر لباس به تاریخ 6 دی 1307) روزی به شاه عرض كردم تمدنی كه آوازه اش عالمگیر است، دو تمدن است : یكی تظاهرات در بولوارها، یكی تمدن ناشی از لابراتوارها. تمدنی كه مفید است و قابل تقلید، تمدن ناشی از لابراتوارها و كتابخانه است. گمان كردم به این عرض من توجهی فرموده اند. آثاری كه بیشتر ظاهر شد تمدن بولوارها بود كه به كار لاله زار می خورد و مردم بی بند و بار  خواستار بودند.» در جای دیگر ضمن استهزاء «روز 17 دی 1314» در مورد نقش زن ایرانی در اقتصاد كشور می نویسد :

« 17 دی روز ورود به صحنه تمدن است. مملكت را آوازه تمدن و ترقی فراگرفته است. مسرورم كه می بینیم خانمها در نتیجه معرفت به وضعیت خود آشنائی یافته اند. نصف قوای مملكت بیكار بود و به حساب نمی آمد، اینك داخل جماعت شده است. آنان كه مشغول خانه داری بودند به عرصه ولنگاری قدم نهادند. در هیچ جای دنیا زن به قدر ایران كار نمی كرد و نمی كند. در شهرها و قراء زن علاوه بر كارخانه داری بزرگترین كمك را به اقتصاد مملكت می كند. قالی، گلیم، جاجیم، اغلب از زیر دست زن بیرون می آید یا دخترها».

شاهكار بزرگ تاریخ شاه !!

خبر، انفجار آمیز بود، قانون توسط شاه ابلاغ گردید. باید به قانون احترام گذاشت. در تهران و شهرستانها، تمام روزنامه ها و مجلات دولتی سرمقاله های خود را به موضوع رفع حجاب اختصاص دادند و عمل شاه را یك نقطه عطف در تاریخ زنان دانسته، اقدام شاه را یك شاهكار بزرگ تاریخی نامیدند و خلاصه بحث بیشتر روزنامه های آزادی زنان از قید اسارت بود. با وجوی كه طرح و برنامه ریزی و تبلیغات، از سه سال پیش و پس از كنگره زنان شروع شده بود، روزنامه ها و مجلات مرتبا از جشنها و میهمانی هایی كه (البته به زور) تشكیل می گردید و در آن زنان بی حجاب به همراه شوهرانشان شركت می كردند، عكس و تفسیر می نوشتند. از مدارس مختلف و شاگردهای ممتاز در هر مدرسه، عكس برداری و در روزنامه چاپ می گردید. هدف اصلی نشان دادن تصویر زنان بی حجاب و در واقع تشویق و ترغیب دیگران به این كار بود ... و اسفبارتر از همه، معرفی زنان هنرپیشه خارجی به عنوان سمبل زنان آزاد و بصورتی احترام انگیز و قابل ملاحظه با لباسهایی كه از نظر بیشتر زنان ایران عجیب و غریب می نمود، بود.

درباره وبلاگ


آخرین پستها


نویسندگان


صفحات جانبی


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :