تبلیغات
ketabmamnue - پارتنسون

مهمترین بنای آكروپولیس كه بر روی بلندترین نقطة كنارس جنوبی تپة آكروپولیس قرار گرفته بنای پارتنون (تصویر 21 و 22) است.

این بنا مشرف بر سراسر شهر اتن (برای بیشتر به جلوه‎درآمدن آن از فواصل دور بخاطر اهمیت آن و بخاطر حرمت گذاری به بناهای مقدس) می‎باشد.

پارتنون به شیوة دور یك شیوه‎ای مردانه،‌دقیق و خنك بنا شده است. این بنا بزرگترین و تنها بنائی است كه ساختمانش بر اثر وقوع جنگ پولوپونز متوقف نماند.

علت نام پارتنون: نام آن گرفته از قبیله دوری‎هاست. قبیله‎ای كه اسپارت‎ها به آن تعلق دارند.

-علت ساخت پارتنون: مصداقی كه جهت تأمین معبد پارتنون یاد می‎كنند بیشتر جنبه افسانه‎ای و مذهبی ندارد. می‎گویند چدن معبد الهه آتنا با اتنوس دختر زئوس‎های آتن در 480ق.م توسط ایرانیان ویران گشت. پریكلس آرزو كرد روزی بتواند معبدی به نام و در خور این رب النوع آتنی بنا كند و بنایی باشد به منظور تجلیل از آتنای عذر الهه جامی شهری كه به افتخار او آتن نامیده شده است.

 

از این رو وقتی به ریاست حكومت رسید بلافاصله به تأمین پارتنون همت گماشت. ساختن معبد 20 سال طول كشید و سرانجام در 435 ق.م به پایان رسید.

21- نقشه كف پارتنون ، آكروپولیس ،آتن 1- استخر 2- تندیس آتنای عذرا 3- خزانه

 


 

 

22- پارتنون

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


معماری پارتنون

 زمانی كه پریلكس آكروپولیس را از نو ساخت، معبدها را در محلهای مقدس سابق بنا كرد، و هرجا كه توانست از پی باقی مانده از ساختمانهای قدیم‎تر استفاده كرد؛ در نتیجه، پارتنون (معبد آتنا یا آتنه)، یعنی اصلی‎ترین ساختمان در آكروپولیس و به تأیید همگان بزرگترین یادمان معماری یونانی،‌هیچگاه در روزگار كهن در وضعیت همساز نسبت به بناهای مجاور خود دیده نشده است. زمانی تصور می‎شد كه چشم‎انداز معبد آتنا از راه مقدس (Sacred Way)، كه از دروازة ورودی می‎گذشت به واسطة‌ساختمانی چند در واسط راه، تا اندازه‎ای مسدود می‎شده است. در واقع، ساختمان كوچك ستونداری كه در ماكت (تصویر 19) درست در روبرو و در سمت چپ معبد آتنا دیده می‎شود یك دروازة ورودی است، و شكل و اندازة حقیقی آن هنوز محل تردید است. مهم‎تر این كه، پژوهشهای باستان شناختی جان دابینز (John.J. Doccins) و رابین ردوز (Robin F. Rhodes) نشان داده كه ضلع یا بال بیرون نشستة حرم آرتمیس برائورونیا (Artemis Brauronia)، كه دیوار شرقی كه با كالكوتیك (Chalkotheke/انبار مفرغی؛ زرادخانه) مشترك است، همانگونه كه هم در ماكت و هم در نقشة كف دیده می‎شود (21-19)، آخرین مرحلة معمار حرم را تشكیل می‎دهد، و پس از بنای پارتنون ساخته شده است. بنابراین، حتا اگر بال بیرون نشسته بعدها منظرة معبد را مسدود می‎كرده، وقتی پارتنون ساخته شد مانعی ایجاد نمی‎كرده است. چشم انداز اولیة پارتنون از گوشة شمال غربی،‌ برای پرستند و بازدیده كنندة معمولی،‌همان اندازه روشن و گسترده بود كه امروز. این بنای عظیم، وقتی با همة عظمت مكعب-نمای آن همزمان از جلو و كنار دیده می‎شد، چنین به نظر می‎آمده كه به طور طبیعی از پاستونی صخره‎ای قدر برافراشته است. اندك میل ستونهای بیرونی به طرف داخل، كه هر چه به مركز نمای غربی نزدیك و نزدیك‎تر می‎شویم كاهش می‎یابد، این اثر را دارد كه وقتی از دروازهة ورودی بسیار كوتاه به نزدیكی معبد می‎رسیم، بلندی ظاهر بنای بالای سر ما را بلندتر جلوه می‎دهد، و می‎توانیم بی‎تردید بگوییم كه این همان است كه مورد نظر معماری بوده، یعنی می‎خواسته بی‎قاعدگی مهارناپذیر محوزه را به عنوان ابزاری برای اعتلای شكوه و جلال معبد به كار گیرد. تندیس مفرغی غول‎آسای آتنا پروماخوس (Athena Promachos)، كار سترگ فیدیاس (phidias) كه از سلاحهای ذوب شدة ایرانیان مسلح به كلاهخود زراندود، زره، سپر و نیزه ریخته شده، و برای كشتیهایی كه در دور دستهای دریا می‎راندند قابل رؤیت بود به نظر می‎آمد كه در كنار این حرم الاهة نگاهبان آتنیها ایستاده و محافظ آن است.

از دیدگاه امروزیها، دیگر جنبه‎های معبد آتنا وضعیت چندان رضایتبخشی نداشت. ستونبند جنوبی بیش از آن اندازه به خاكریز دفاعی نزدیك بود كه میدان دید راحتی ایجاد كند، اما حتا همین وضعیت دارای این امتیاز بود كه نگاه هر كس را كه دور معبد به سمت جنوب می‎گشت به طرف بالا به جانب كتیبه دور دیوار حرم معطوف می‎كرد. حسن ستونبند شمالی محوطه‎ای باز و وسیع بود، اما فضای روبروی ضلع شرقی، یعنی ورودی اصلی، چندان بسته و محدود بود كه نمی‎توانست دید مناسبی ایجاد كند. بی‎تردید یونانیان می‎توانستند به مراد دل خود كل یك ساختمان را حتا از زوایای قناس یا ناقص در ذهن مجسم كنند. اما شكلهای معماری كریستال گونة بناهای عهد پریكلس، حتا در وضع مخروبة امروزیشان، با شكویه بی نظیر، بر فراز شهر و جلگه باریك آن قد برافراشته‎اند؛ این بناها كه گویی با دستی آسمانی بر آن صخرة عظیم نهاده شده، با كوههای اطراف به رقابت برخاسته‎اند، بی آن كه محدودیتهای طبیعت را تشخیص دهند، جز آن كه اینجا و آنجا به سود خود از آن بهره‎ برده‎اند.

درباره وبلاگ


آخرین پستها


نویسندگان


صفحات جانبی


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :