تبلیغات
ketabmamnue - سرنوشت گنجینه نادر شاه در كلات

نادر شاه پادشاه ایران بعد از این كه مقداری زیاد زر و سیم و جواهر بدست آورد چون نمی‌دانست كه با آن پول چه كند و رسم سرمایه‌گذاری در ایران برای كارهای بزرگ متداول نبود در صدد برآمد كه آنرا درمكانی قرار دهد كه كسی نتواند بسرقت ببرد . طلا و نقره و جواهر بعنوان مالیات از مردم گرفته می‌شد و بخزانه نادر منتقل می‌گردید و بعد از انتقال بآنجا ، بازگشت ، نمی‌نمود مگر ، برای پرداخت جیره و مستمری سربازان و كاركنان دیوان و آن مقدار پول ، بقدری نبود كه سبب رواج كسب و تجارت گردد بهمین جهت مردم كه موجودی خود را بابت مالیات می‌پرداختند و آن وجه بدست مردم بر نمی‌گشت ، سال بسال فقیرتر می شدند و در عوض خزانه نادر ، معمورتر می‌گردید و در آن خزانه زر و سیم و جواهر ، بیشتر انباشته می‌شد بدون ا ینكه نادرشاه از پول و جواهر كالا پائین می‌آمد و قوه خرید نادری افزایش می‌یافت . نادرشاه می‌توانست با پولی كه بدون استفاده در كلات نادری گرد آورده بود كشور خود را طوری آباد كند كه معمورترین كشور جهان گردد . ولی آن كار را نكرد رفتار محصلین مالیات بر مردم سبب شد كه هزارها قصبه و قریه از بین رفت و اراضی زراعتی مبدل به بیابان لم یزرع شد و در بعضی از قسمت‌های كشور ایران حتی پول مس كه پشیزبود یافت نمی گردید زیرا مردم هر چه پشیز داشتند بابت مالیات دادند معهذا نمی توان انكار كرد كه نادرشاه برای ایران تحصیل افتخار كرد و پیروزیهای جنگی و كشور گشائی‌های او بنام ملت ایران در تاریخ به ثبت رسید .

وقتی زر و سیم و جواهر نادر بقدری زیاد شد كه متوجه گردید نمی تواند آنرا در خزانه‌های عادی نگاه دارد درصدد بر آمد كه در نقطه‌ای از ایران ‌آن گنج را در دل كوه جا بدهد و آنگاه متوجه گردید كه بهترین دل كوه برای جا دادن گنج یك قلعه طبیعی می‌باشد واقع در كوه‌های هزار مسجد درشمال خراسان به اسم كلات .

وضع كلات طوری بود كه اگر یك عده مستحفظ برای حفاظت گنج نادری در آن بسر می‌بردند احتیاجی بخارج نداشتند . زیرا كلات آب و زمین قابل كشت و زرع داشت و مستحفظین می‌توانستند زراعت كنند و دام داری نمایند واحتیاجات خود را از حیث خواربار ، برآورند . نادرشاه از دادن جیره و مستمری به مستحفظین گنج خود در كلات مضایقه نداشت . اما  نمی‌خواست كه مستحفظین گنج برای تأمین خواربار از محلی كه گنج در آن است خارج شوند و اطلاعات خود را بدیگران بگویند . نادرشاه می‌خواست كه نه مستحظین گنج از پاسگاه خود خارج شوند و نه دیگران از خارج به آن پاسگاه بروند . وضع كلات طوری بود كه مستحفظین گنج نادرشاه ، می‌توانستند مدت پنجاه سال در آن قلعه طبیعی بسر ببرند بدون این كه برای خواربار احتیاج بخارج داشته باشند لباس خود را هم از پشم گوسفندان فراهم می كردند .

بهر نسبت كه مالیات وصول می‌شد و در جنگ‌ها غنائم بدست میآمد زر و سیم وجواهر و قسمتی از اشیای نفیس دیگر مثل پارچه‌های زربفت و ظروف گرانبها و عاج‌های فیل را به كلات نادری حمل می كردند . 

درباره وبلاگ


آخرین پستها


نویسندگان


صفحات جانبی


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :