تبلیغات
ketabmamnue - ارگ كریم خانی

پس از به حكومت رسیدن كریمخان زند وی شهر شیراز را مقر حكومتی خود قرارداد . كریمخان به عمران و آبادانی شهر علاقه زیادی داشت . بناهای زیادی در زمان كریمخان در شیراز ساخته شده . ارگ كریمخانی مهمترین بنای مربوط به مجموعه زندیه است كه رد واقع محل سكونت و مركز حكومتی كریمخان و خاندان زند در شیراز بوده است. ارگ كریمخانی غیر از بنای كنونی ، بخشهای جنبی و بیرونی نیز داشته كه از بین رفته است . چنانكه در منابع آمده است كه دور تا دور ارگ را خندقی وسیع احاطه كرده بود و اینك از آن خندق هیچ اثری مشاهده نمی شود .

بخشهای جنبی و بیرونی ارگ به مرور زمان از بین رفته و در حال حاضر فقط ارگ باقی مانده است ،  ارگ كریمخانی بنایی چهارگوش به مساحت 4 هزار متر مربع است كه در زمینی به وسعت 12 هزار و 800 متر بنا شده است .

دیوارهای آجری این بنا 12 متر ارتفاع دارد و در هر گوشه آن برجی برای دیده بانی به ارتفاع 14 متر ساخته اند . نمای بیرونی بنا ساده بوده و تنها طرح های با آجر بر روی بدنه دیوارها و برج ها مشاهده می شود .

بر سر درب اصلی ارگ كه د رجداره شرقی بنا قراردارد طرح كاشی هفت رنگ با نقشی بسیار زیبا داستان كشته شدن دیر سپید به دست پهلوان بزرگ ایرانی رستم را به تصویر كشیده است این كاشی كاری در اصل متعلق به دوره قاجار است كه به ارگ افزوده شده است . حمام خصوصی پادشاه و راهرو و اتاق نگهبانی در پشت همین دیوار است .پس از عبور از یك هشتی بزرگ وارد ارگ می شویم ، در قسمت سمت راست هشتی درب دیگری وجود دارد كه به حیاط خلوت راه می یابد . هشتی ارگ نسبت به هشتی دیگر خانه ها تزئینات كمتری دارد .

در سه ضلع ارگ كریم خانی یعنی ضلع شمالی ، جنوبی و غربی ساختمانهای متعددی وجود دارد در هر كدام از این اضلاع ایوان شاه نشین بزرگی با دو ستون مرتفع با ارتفاع 8 الی 9 متر دیده می شود و دو اتاق سه دری ساختمان شمالی برای اقامت در زمستان ، ساختمان جنوبی برای استفاده در تابستان و ساختان غربی برای استفاده چهارفصل بوده است . همچنین طبق معماری دوران زندیه حوضی چهارگوش د رجلوی هر ایوان ساخته شده است كه آب آنها از آب ركناباد تأمین می شده .

اگر چه شیوه معماری زندیه بیشتر از دوره صفویه اقتباس گرفته است با اینحال در بنای ارگ كریم خانی و حتی بناهای دیگر زندیه می توان به نوعی با اسلوب ایلاتی در معماری این زمان آشنا شد . استفاده از پله های بزرگ و مرتفع كه بالا رفتن از آنها به راحتی صورت نمی گیرد از جمله ویژگیهای این شیوه معماری است .

محوطه بیرون ساختمان به صورت باغی زیبا آراسته شده است در روبروی درب ورودی حوض مستطیلی شكل درازی كه تا نزدیك ضلع غربی امتداد می یابد ساخته شده است . همچنین حوض بزرگی كه پهن تر می باشد در روبروی ضلع غربی مشاهده می شود .

در دو طرف این حوض طویل درختان زیبایی وجودداشته كه هم اكنون اثری از آنهامشاهده نمی شود و به جای آن این دو قسمت به نارنجستان كوچك و زیبا تبدیل شده است . در نزدیكی دو سمت شمالی و جنوبی نیز حوض های كوچكی وجود دارد . ازنكات جالب این حوض ها وجود فواره هایی است كه آب را بدون استفاده از هیچ وسیله مكانیكی به بیرون هدایت می كرده است .

درگوشة‌ جنوبی ضلع شرقی ارگ كریمخانی حمام خصوصی كریم خان و ساكنین ارگ وجود دارد . این حمام در نهایت كوچكی با معماری پیشرفته و بسیار زیبا ساخته شده است .

برخلاف نمای ساده بیرونی كه از ویژگیهای بناهای دوره كریم خان است ، ساختمانهای داخل ارگ ، اتاقها و تالارها از نمای بسیار زیبایی برخوردار بودند . دیوار و سقف اتاقها همه با نقوش اسلیمی ، گل و بوته و ترنج ومرغ و رنگهای متنوع گیاهی و معدنی و آب طلا و لاجورد تزئین شده است 

درباره وبلاگ


آخرین پستها


نویسندگان


صفحات جانبی


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :