تبلیغات
ketabmamnue - مقدمه¬ای بر صندوق¬های سرمایه¬گذاری مشاع

سایه موسوی

چکیده

بازارهای مالی در دهه­های اخیر با تحولات چشم­گیری مواجه شده­اند. با پیدایش واسطه­های مالی جدید و ابزارهای مالی جدید رفته رفته از نقش انحصاری واسطه­های مالی خاص و به ویژه بانک­ها تا حدودی کاسته شده است و جایگاهی خاص برای واسطه­هایی چون صندوق­های سرمایه­گذاری مشاع (investment trust unit)  و شرکت­های سرمایه­گذاری با سرمایۀ باز (Funds Mutual)، باز شده است. به عبارتی بسیاری از مشتریان بانکی با پذیرش ریسک بیشتر به جای آن که صرفاً سپرده­گذاری بوده و به سود کم بانکی اکتفا نمایند، تمایل به سرمایه­گذاری در بازار از طریق چنین واسطه­هایی برای کسب سود بیشتر و یا ریسک بالاتر نموده­اند.

در ایران نیز با رونق بیشتر بازار سهام شاهد چنین گرایشی هستیم. نقش شرکت­های سرمایه­ذاری از این جهت حایر اهمیت است که خود به عنوان یک مدیر سبد دارایی برای سرمایه­گذاران در چنین شرکت­هایی نیز عمل می­کنند.

سرمایه­گذار خود به دلیل عدم اطلاعات کامل، نبود دانش و وقت برای بررسی وضعیت شرکت­ها جهت تصمیم­گیری در خرید، با خرید سهام شرکت­های سرمایه­گذاری این کار را به مدیران شرکت واگذار می­کند. مدیران شرکت نیز با تنوع بخشی به سبد از ریسک خرید تک سهمی و یا چند سهمی توسط سرمایه­گذار جلوگیری کرده و در نتیجه زمینه را برای سرمایه­گذاری مطمئن­تر فراهم می­کنند.

این مقاله با اقتباس از قانون آمریکا به بررسی این نوع واسطه­ها و به ویژه صندوق­های سرمایه­گذاری مشاع می­پردازد. در پایان نیز با توجه به گسترش شرکت­های سرمایه­گذاری و تمایل به ایجاد چنین صندوق­هایی، به بررسی امکانات و محدودیت­های قوانین در ایجاد این تشکل­ها خواهیم پرداخت.

مقدمه

صندوق­های سرمایه­گذاری مشاع یکی از سه اشکال عمومی شرکت­های سرمایه­گذاری هستندو در واقع قدیمی­ترین و با سابقه­ترین نوع این شرکت­ها به شمار می­آیند. تاریخچۀ پیدایش این صندوق­ها به اسکاتلند و انگلستان بر می­گردد و از جمله اولین صندوق سرمایه­گذاری

And Colonial Trust The Foreign می­باشد که در سال 1868 در لندن شکل گرفت. هم­چنین اولین صندوقی که در سهام راه آهن آمریکا سرمایه­گذاری کرد یک صندوق سرمایه­گذاری اسکاتلندی- آمریکایی بود که در سال 1873 در اسکاتلند تأسیس شد.

این صندوق­ها به دلیل استفاده از صرفه­های مقیاس با صرفه­جویی در هزینۀ معاملات سهام و اوراق بهادار و از طرفی به دلیل تنوع بخشیدن به سبد دارایی سرمایه­گذاران خرد نقش قابل توجهی را در بازار مالی ایفا کردند که با گذشت زمان شاهد رشد قابل توجه این صندوق­ها در اقتصاد کشورهایی چون انگلستان، ایرلند، لوگزامبورگ، آمریکا و ... که دارای بازارهای مالی پیشرفته می­باشند، بوده­ایم. ایجاد شرکت­های سرمایه­گذاری جدید با سرمایۀ باز و ثابت از جمله دلایل شکوفایی و افزایش نقش این شرکت­ها در بازار سرمایه می­باشد.

امروزه در صنعت بانکداری نیز شاهد کاهش نقش سنتی بانک­های تجاری به عنوان واسطۀ وجوه هستیم. وجود شرکت­های سرمایه­گذاری، صندوق­های بازنشستگی، صندوق­های مستمری و ...همگی در حکم رقیبی برای بانک­ها جهت جذب منابع می­باشند و طبیعی است بانک­ها نیز برای حفظ وضعیت خود به سوی خدمات مالی دیگر- از جمله ایجاد چنین صندوق­هایی و تنوع بخشیدن به خدمات موجود برای رقابت با دیگر مؤسسات مالی، روی آورده­اند. به همین دلیل شاهد گرایش برخی بانک­ها در راه­اندازی چنین خدماتی از سوی خود و یا شرکت­های وابسته و یا پذیرش کارگزاری این صندوق­ها از طریق خرید و فروش اوراق و ...هستیم. در این نوشتار تلاش بر این است که به بررسی مقدماتی در خصوص ماهیت این صندوق­ها بپردازیم. در ابتدا تعریفی مختصر از شرکت­های سرمایه­گذاری و انواع آن خواهیم داشت در بخش دوم به تعریف و بررسی این صندوق­ها از نظر ارکان و فرایند شکل­گیری آن می­پردازیم. بخش دیگر انواع این صندوق­ها را بر می­شمارد.

ویژگی­های صندوق از نظر ساختار هزینه­ها، سیستم قیمت­گذاری، مزایا، معایب و ...موضوعی است که در بخش چهارم به آن می­پردازیم. بخش دیگر از مقاله به بررسی مقدماتی از امکان ایجاد این صندوق­ها در ایران و بررسی موانع موجود در شکل­گیری آن­ها اختصاص خواهد داشت. نتیجه­گیری از این نوشتار نیز بخش پایانی کار را تشکیل می­دهد.

درباره وبلاگ


آخرین پستها


نویسندگان


صفحات جانبی


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :