تبلیغات
ketabmamnue - معماری بین النهرین

آثار و چگونگی معماری جارمو:

دیوار منازل مسكونی جارمو از چینه ساخته شده بود كه اغلب روی پی های معمولی قرار داشتند ولی در طبقات بالا تر پی ها را قلوه سنگهای بزرگ تشكیل می دهند بهترین نمونه های منازل مسكونی در جارمو دارای پلانی مربع مستطیل و در جهت 15 درجه غرب شمال جغرافیایی نباشده است . در مشرق این بنا محوطه بازی بود ولی در شمال و احتمالا در جنوب با دو منزل مسكونی دیگری وربود  و در طرف غرب به حیاط محصور شده ای محدود منی شد . دیوارهای این بنا با سایر بناها مشترك نبوده است . اطاق بزرگ ساختمان از داخل بوسیله دیوارك های تقسیم كننده به هفت قسمت تقسیم شده بود به احتمال زیاد این دیوارك ها تازیر سقف ادامه داده نشده بودند . یك اطاق مستطیل شكل در جهت شمالی ـ جنوبی به عرض 20/ 2 و طول 6/ 5 متر در قسمت شرق منزل احداث شده بود كه به وسله یك دیوارك چینه ای به دوقسمت شمالی و جنوبی تقسیم شده بود . درب ورودی این اتاق درگوشه جنوب شرقی اطاق قرار داشت . در قسمت شمال راهرویی كه به اطاق بزرگ منتهی می شد چهار اطاق كوچك به ابعاد 5/1 × 2  متر ساخته شده اندازه كافی كوتاه بودند كه تردد از بالای آنها آسان باشد از طرف دیگر حرارت ایجاد شده در تنور كافی بود كه فضای داخل هر چهار اطاق را گرم نماید . نكته مورد توجه درباره این تنور این بودكه از آن برای طبخ غذا استفاده نمی شد و محل طبخ غذا در اجاق دیگری بود كه در حیاط یساختمان ساخته شده بود آقای پروفسور بریدوود معتقد است كه از این تنور برای بودادن ذرت و حبوبات استفاده می كردند آتش خانه تنور در حیاط واقع شده است. نمونه ای كه از این تنورها به دست امده است دارای سطحی غیر مسطح بود .

 

آثار معماری سامره :

به استثنای تل الوان وچغا ماهی و شمشا را و چند محل باستانی دیگر كه آثار و بقایای دوره سامره را ارائه نموده اند همراه آثار بقایای قسمتهای از معماری آن دوره را نیز می توان مطالعه نمود ولی از آنجا كه گزارشات حفریات این محلها هنوز مراحل اولیه خود را طی می نمایند در حال حاضر نمی توان مشخصات معماری دوره سامره را معرفی كرد .

در طبقه اول تل السوان بقایای یك ساختمان نسبتاً بزرگ خاكبرداری گردید كه دیوارها را با خشتها ی خام بزرگ ساخته و ورودی آن را با كاهگل اندود نموده بودند این ساختمان دارای چندین اطاق مستطیل شكل بود كه در اطراف یك حیاط مركزی بنا شده بودهد . یكی از این نمونه ها به نظر می رسد كه جنبه مذهبی داشته و معبد تل السوان بوده است . در این معبد پیكرهای گلی الهه های مادر بسیاری به دست آمد و یك نمونه پیكرك از سنگ مرمر مشاهده گردید كه پیدایش كاملی نداشت و مراحل اولیه ساخته شدن را طی كرده بود . در زیر این معبد گورستان تل السوان خاكبرداری گردید كه از میان بقایای آن بیش از یكصد و پنجاه پیكرك و ظروف سنگی مرمر بدست امد . اجساد به طور جمعی درگوری كه در خاك بلكه حفر گردید ه بود قرار داده شده بودند . كاملترین بنایی كه به معبد مشرر شده و از تل السوان شناسایی گردیده است در اوج شكوفایی فرهنگ سامره خاكبرداری گردیده است .

 

درباره وبلاگ


آخرین پستها


نویسندگان


صفحات جانبی


آمار وبلاگ

کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :